reklama

Konope - fakty i domnienky

100 ľudí, 100 chutí. Myslím, že na túto tému sa toto príslovie hodí viac než dosť. Počula som už toľko názorov, argumentov pre či proti, od ľudí, ktorí nevedia ako táto rastlina vlastne vyzerá no taktiež od ľudí, ktorí s ňou prichádzajú do styku často.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Konope sprevádzalo našich predkov už mnoho rokov dozadu. Naše dejiny nám o tejto rastline neposkytujú až tak veľa informácií, ako by som možno chcela, no aspoň niečo: najstaršia zmienka o Cannabise (konope) pochádza z obdobia 7000 rokov pnl z územia Babylónie. Najväčšiemu rozmachu sa však tešila v Číne. Využívala sa na výrobu šiat, sietí, dokonca aj ako obilnina. Keďže konope obsahuje veľa tuku, lisovali zo semien i olej. Používal sa na varenie, do lámp na svietenie, do farieb či na výrobu mydla. Konopné vlákna sa dokonca používali na výrobu papiera, ktorý bol tak kvalitný, že sa dochoval dodnes v hroboch datovaných 100 rokov pnl. Podobný papier sa využíva dnes na kanadské bankovky. Korene tejto rastliny sa napríklad využívali na liečenie - prikladali sa na zmiernenie bolestí. Nakoľko im to pomohlo - neviem, no minimálne placebo efekt sa určite dostavil. Zatiaľ to vyzerá, že sa využívalo najmä technické konope (konope bez THC), no omyl, uchovali sa aj zmienky o fajčení marihuany pri náboženských obradoch a to nielen v Číne ale napríklad aj v Afrike, kde sa fajčilo aj tzv. ,,relaxačne´´.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sa táto rastlina dostala do Európy 2800 rokov pnl, nevyužívala sa na fajčenie takmer vôbec. Bola však významnou technickou rastlinou pre každú krajinu. Jej cesta sem bola dlhá a nie bez prekážok, no v 19. storočí sa hašiš spolu s ópiom začali hojne spotrebúvať napríklad v Paríži. Čo sa týka Ameriky - nášho ,,najmladšieho kontinentu´´, tu sa začal novodobý boj proti konope. Po občianskej vojne v 19. storočí, keď černosi získali slobodu, priniesli taktiež marihuanu. Souloví, jazzoví či bluesoví speváci mali fajčenie tejto rastlinky veľmi v obľube, bolo to tak v 20-30. rokoch 20. storočia. Nebudeme sa však príliš zaťažovať číslami, niekedy v tomto období sa konope zakázalo po prvý krát. Dôvodom bol údajne fakt, že po užití tejto látky sa človek stáva kľudňejším, mierumilovnejším a tým pádom nemohli získať dostatok vojakov pre potreby armády. Do popredia sa už aj v Európe dostala pomocou hippies, odvtedy sa stáva stále rozšírenejšou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A ako je to dnes? Je len pár krajín, kde je konope dekriminalizované či dokonca legalizované. V Kanade je legálne pre lekárske účely, u našich českých susedov je povolené držanie do 15 gramov marihuany. Holandsko síce v poslednej dobe sprísňuje opatrenia, no stále, legálne si pofajčíte i v meste na lavičke, pokiaľ ste už dovŕšili 18. rok vášho života. Austrália je zrejme tiež krajinou liberálov, zaraďuje sa medzi týchto pár ojedinelcov. Možno nás napadne otázka, Kanada, Austrália...krajiny Commonwealthu? Nečaká tento krok teda zachvíľu i Veľkú Britániu? Veľkou zaujímavosťou je, že i keď Holandsko má túto drogu legálnu, fajčí ju približne 21 percent ľudí. V USA sa však týmto nízkym číslom pochváliť nemôžu, je to približne 50 percent obyvateľstva, čo možno dokazuje že ,,zakázané ovocie chutí najlepšie.´´ . I keď sú aj štáty, ktoré sa ,,vzopreli´´ , napríklad Kalifornia a najnovšie aj Arizona taktiež prijali legalizáciu pre lekárske účely. Kalifornia však v referende odmietla celkovú legalizáciu tejto omamnej látky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aby som však pristúpila k fajčeniu konope ako takého, začala by som jeho vplyvom na organizmus človeka. Zrejme ste už počuli o účinnej látke THC (tetrahydrokanabinol). Táto látka sa nachádza hlavne v šiškách rastliny no taktiež v listoch. Ak sa konope skladuje príliš dlho, THC sa z neho môže úplne stratiť. Táto látka sa rozpúšťa v tukoch, preto sa drží v organizme dlho po požití. THC sa udrží 4-8 dní v krvi a 48-138 dní vo vlasoch či tukovom tkanive. Pri dlhodobom užívaní sa THC v tele hromadí. Najrozšírenejšie druhy konopí sú konope siate alebo konopa indické. Existuje však i konopa rumovisková. Konopa siata (technické konope) má obsah THC menší ako 0,3 percent, preto sa využíva najmä v priemysle. Indická má viacej obsahu THC (do 40 percent), preto sa väčšinou využíva na fajčenie. Konopa rumovisková rastie voľne v prírode a jej obsah THC je kolísavý, väčšinou je to však pod 5 percent.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalším z využití je využitie na lekárske účely. Bolo dávno dokázané, že konope vplýva priaznivo na niektoré choroby. Je to napríklad pri liečbe AIDS, kde pacient stráca potrebu dopĺňať tekutiny (pri požití pociťujeme smäd), pomáha taktiež pri rakovine či skleróze. Takisto sú dokázané zlepšenia aj pri Alzheimerovej či Parkinsonovej chorobe.

Konopa indická (marihuana) sa zvyčajne fajčí no dá sa požiť taktiež v koláčoch, mlieku či iných potravinách. V druhom prípade účinok pretrváva dlhšie a to okolo 10 - 12 hodín, pričom pri fajčení je to približne 2-4 hodiny. Povedzme teda, že sfajčíme jointa, príznaky, ktoré sa ochvíľu dostavia, budú zrejme takéto: zmenené vnímanie času a priestoru, eufória, zrýchlený tep, sčervenanie očí, pocit hladu, zaostrenie zmyslov, niekedy únava a sucho v ústach, takisto pôsobí ako afrodiziakum. Aký stav nám marihuana privodí záleží od obsahu THC ale aj od nášho psychického stavu.

Sú dva spôsoby pestovania marihuany. V prírode alebo pod lampou. Rastliny vypestované pod lampou majú spravidla viac THC ako rastliny z prírody. Spomínala som taktiež náš psychický stav. Na to, aby človek fajčil marihuanu, by mal byť, podľa môjho názoru, v istom zmysle zrelý. Niektorí ľudia ju požívajú podobne ako ostatné psychotropné látky kvôli akémusi úniku z reality, pobavenie, no taktiež poznám ľudí, ktorí to vnímajú v zmysle duchovnom, či patrí k ich životnému štýlu a možno by ste sa čudovali, ktorí ľudia vo vašom okolí fajčia marihuanu a nie len občas, pritom ste si na nich nevšimli nič z dlhodobých dôsledkov užívania, ktoré sú: znížená kapacita vnímania a porozumenia, zhoršenie krátkodobej pamäti, zvýšenie reakčného času, zmenená orientácia v čase a priestore, kolísanie nálad, chronická apatia a u ľudí s predispozíciou k psychickým poruchám môže pôsobiť ako spúšťač. Ale iste je aj mnoho takých, na ktorých má marihuana presne takýto dopad. Je to však všetko len teoretizovanie a o tom by sme mohli diskutovať do nekonečna, pozitíva verzus negatíva, fajčiť či nefajčiť. Všetko má svoje klady a zápory, záleží najmä na nás, z ktorých vecí si čo zoberieme.

Konope nie je dobré či zlé, spoločnosť však naň vrhá svetlo, ktoré si nezaslúži. Tým, že o ňom vieme príliš málo informácií, prípadne máme predsudky a odsudzujeme ho, i keď nám chýba skúsenosť a všetko čo vieme sme počuli v správach, nedávame najlepší príklad ani naším deťom - pri prvom požití marihuany málokto vie do čoho ide a bohužiaľ, málokto to aj časom zistí. Môže mať tendenciu uberať nám životnú energiu a to je len jeden z už spomínaných dôsledkov, jeden z tých zlých dôsledkov. Myslím si však, že z čisto teoretických znalostí sa pôsobenie na psychiku človeka dá popísať len veľmi globálne, na každého to pôsobí individuálne a to, či si niekto z nás vyberie fajčiť ju alebo nie, by taktiež malo byť na vlastnom uvážení a nie postihované neprimerane vysokými sankciami zo zákona. Skresľovanie informácii o nebezpečnosti či pôsobení tejto tzv. drogy už dávno nepôsobí na ľudí najmä mladej vekovej kategórie, takže nevidím zmysel, prečo by sme sa my, respektíve vláda mali tváriť, že tým kohokoľvek odradíme od užitia. Preto ak sa ma opýtate na môj názor, je jednoznačný - legalizovať, s dodatkom o lepšej, objektívnejšej informovanosti, ako som už spomínala vyššie.

Prečo by sme však mali tento problém riešiť, ostane to tabu a tak je to najlepšie. Slovensko nie je pripravené na dekriminalizáciu, nedajboh na legalizáciu. To hovorí naša vláda. Uvedomujeme si však, že keby marihuana bola na trhu normálnom a nie len čiernom, dokázali by sme zamedziť aspoň pár percentám mladým, aby ju vyskúšali, keby bola vekovo ohraničená? A to nespomínam ten fakt, že čo je voľne dostupné predsa len nie je také lákavé. Je to síce primitívne, ale bohužiaľ je to tak. Samozrejme, keď veľmi chceme, dostaneme sa k čomukoľvek, to máte ako so zabezpečením na letiskách. Ak niekto bude chcieť priniesť do lietadla bombu, tak si nájde spôsob. Ochrana je však proti tým menej sofistikovanejším, menej inteligentným. Čo by však vláda mala z toho, keby legalizovala marihuanu, keďže by si ju mohol dopestovať doma každý sám? Nemali by z toho vôbec nič. Cigarety a ani veľa druhov alkoholu si doma nevyrobíme, s konopou to však nie je nič zložité.

Keď už som pri tom alkohole, mnohí z vás už o tom iste počuli - alkohol je nebezpečnejšia droga než marihuana. Kvôli marihuane ešte nikdy nikto nezomrel- museli by ste sfajčiť 20 jointov za minútu, aby sa tak stalo. Je to nemožné. Čo sa závislosti týka, opäť je to o tom, prečo marihuanu fajčíme. Nikdy však nemôže byť tak silná ako závislosť na alkohole. Nevyzdvihujem ani jednu ani druhú drogu, len poukazujem na porovnanie faktov.

Každý si vyberáme vlastný spôsob zmeny stavu nášho vedomia alebo ,,uvoľnenia´´ ak chcete, prečo teda musíme tak silno bojovať za túto v mnohých smeroch prospešnú rastlinu, ktorá aj pri fajčení môže ale nemusí uškodiť maximálne nám? Dovolím si citovať náš ctený zákon - do troch jointov pre vlastnú spotrebu tri roky väzenia, 3-10 jointov pre vlastnú spotrebu je 5 rokov väzenia a nakoniec, za jednu rastlinu indického konope doma vypestovanú, z ktorej môžeme vyrobiť viac než 10 jointov, 10 rokov väzenia! Nehovoriac o tom, ako tvrdo sa po díleroch a aj samotných uživateľoch pátra. Často mám pocit, že v našom stále policajnom štáte sa nerieši nič iné len cestné priestupky a drogy. Cesta k vyspelosti tohto štátu sa zasekla na mŕtvom bode ale o tom už máme iste všetci našu vlastnú mienku.

Tak teda, aký je váš názor, zakázať či povoliť?

Simona Horeličanová

Simona Horeličanová

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu